Rozmowa kwalifikacyjna krok po kroku – ENPIRE HR

O tym, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, nie trzeba przekonywać. Dla części kandydatów spotkania rekrutacyjne bywają stresującym doświadczeniem. Oto kilka prostych wskazówek, aby bezkolizyjnie przebyć drogę rekrutacji.

Research to podstawa

1. Poznaj background firmy (jeśli jest ujawniona)

Owszem.  Prawdopodobnie już o tym czytałeś. To z całą pewnością najczęściej zalecana porada rekrutacyjna. I nie bez powodu. Brak wiedzy na temat organizacji, w której ubiegasz się o angaż to, łagodnie ujmując, spore faux pas. Podstawowa znajomość pochodzenia, historii, otoczenia firmy oraz faktów komunikowanych na jej stronie i portalach społecznościowych traktowana jest jak dobry smoking na przyjęciu black tie. Jej nieznajomość to sygnał dla rekrutera, że pojawiasz się nieprzygotowany. A nieprzygotowanie stanowi pierwszy krok do braku profesjonalizmu.

2.  A co jeśli firma jest ukryta?

W takim przypadku osobą pierwszego kontaktu jest specjalista do spraw rekrutacji, który  przygotowywał zakres obowiązków, wymagania co do stanowiska i jest posiadaczem tajnej wiedzy o potrzebach klienta. Punktem wyjścia będzie więc mocne skupienie się na opisie stanowiska. Wnikliwe przeanalizowanie obowiązków pozwoli ci bezbłędnie odpowiedzieć na pytania, które na pewno zada rekruter. Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie notatek i spisanie w jakim zakresie wykonywaliśmy podobne do opisanych obowiązki oraz poprzeć je wybranymi przykładami. Twoja wiedza praktyczna wzbogacona odpowiednimi case’ami z pewnością przekona rekrutera, że dysponujesz zestawem wiedzy i umiejętności, który pozwoli ci bez problemu odnaleźć się w nowej pracy.

Bądź otwarty, ale nie trać dystansu

W ostatnich latach wiele mówi się o szczerości i otwartości podczas spotkań rekrutacyjnych. Skutkuje to wieloma niepotrzebnymi wyznaniami składanymi u stóp rekrutera. Szczerość, o której mowa w poradnikach, to po prostu zachęcenie do bycia naturalnym. Wiele firm rekrutuje podtrzymując nieformalną atmosferę spotkania lub  poszukuje osób o określonym charakterze, oceniając nie tylko kwalifikacje, ale także cechy osobowościowe. Swobodne i naturalne zachowanie jest zatem jak najbardziej wskazane, nie jest jednak wymówką do porzucenia profesjonalnego nastawienia. Podczas budowania relacji biznesowych nie warto ani przedwcześnie ani nadmiernie skracać dystansu.

Kontroluj sygnały niewerbalne

Ułożenie ciała, gestykulacja, nerwowe powtarzanie pewnych czynności. Spróbuj spojrzeć na siebie z boku. Jeśli przywitasz rekrutera rozłożony na fotelu niczym rozgwiazda, a podczas spotkania zaczniesz machać nogą, bębnić palcami w stół lub żuć gumę czy klikać przypadkowo znalezionym długopisem – nie wywrzesz pozytywnego wrażenia. Choć pewnie nie zostaniesz szybko zapomniany.

Informuj o swoich potrzebach i oczekiwaniach

Jeśli przedstawiona podczas spotkania oferta jest niejasna lub w jakimś stopniu odbiega od twoich oczekiwań, warto o tym delikatnie zakomunikować. Być może punkty, które są dla ciebie problemowe, dla przyszłego pracodawcy nie są wcale kluczowe. A jeśli tak, przynajmniej będziesz świadom sytuacji. Im jaśniej określisz swoje potrzeby, tym łatwiej uzyskasz satysfakcjonujące warunki. W tym przypadku również musisz pamiętać o zdrowym balansie, jeśli przyjedziesz z listą pytań, która będzie dłuższa niż ta stworzona przez rekrutera, to automatycznie zasiejemy ziarno niepewności co do naszej chęci podjęcia pracy.

Mieszaj komunikaty twarde i miękkie

Elastyczność to cecha pożądana na wielu stanowiskach. Przemyśl w jakich sprawach możesz wyjść naprzeciw oczekiwaniom przyszłego pracodawcy, a jakie stanowią dla ciebie warunek nie do spełnienia. Informuj o tym mieszając komunikaty dotyczące tego jakie warunki chętnie spełnisz, a na jakie nie możesz przystać w żadnym wypadku. W ten sposób pozostaniesz jednocześnie entuzjastyczny i asertywny. To dobra mieszanka.

I najważniejsze, pamiętaj, że nie ma złotej recepty, która zapewni sukces. Rozmowy kwalifikacyjne, jak każdy rodzaj aktywności zawodowej, wymagają pewnej praktyki, a im lepiej się do nich przygotujesz, tym łatwiejsze staną się dla ciebie w przyszłości. Powodzenia!

ENPIRE HR

KONTAKT

//enpirehr.pl/wp-content/uploads/2019/04/logo-hr-bialemale.png

Pomagamy pracodawcom znaleźć najlepszych pracowników, a pracownikom ich pracę marzeń.

klauzula

Administratorem danych jest
ENPIRE SP. z o.o.,
ul. Toruńska 151, 85-880 Bydgoszcz.

Pełny obowiązek informacyjny
dostępny jest na:

enpirehr.pl/klauzula-informacyjna