Czego nie nauczą studia? – ENPIRE HR

Przez wiele lat ukończenie studiów wiązało się z prestiżem. Mało kto miał wyższe wykształcenie. Dziś po tytuł magistra sięgnąć może niemal każdy. Dostępność i różnorodność studiów jest bardzo szeroka. Dużo łatwiej jest też planować i realizować plany zawodowe. Da się słyszeć głosy, że edukacja na poziomie wyższym przestaje w wielu obszarach mieć znaczenie. Liczy się praktyka
i kompetencje społeczne, których uczelnie nie dostarczają w wystarczającym stopniu. Czego nie wyniesiemy ze studiów? Jakie kompetencje cenią pracodawcy? I jak je zdobywać i rozwijać?

Teoria

Pomimo, że programy uczelni wyższych w coraz większym stopniu aspirują do miana praktycznych, to obiektywnie trzeba stwierdzić, że absolwenci w dalszym ciągu otrzymują wiedzę głównie teoretyczną. Nie twierdzę, że jest to źle. Wiedza teoretyczna jest potrzebna. Brakuje natomiast zajęć, które mogłyby dać zastosowanie tej wiedzy w praktyce. Studenci wyposażeni w ważne, ale górnolotne teorie, często nie potrafią poradzić sobie w najprostszych sytuacjach zawodowych – zwłaszcza związanych z relacjami między ludźmi. Popularnym przedmiotem jest “zarządzanie i rozwiązywanie konfliktów”. Ale gdy młodemu managerowi przyjdzie poradzić sobie z kłótnią dwojga pracowników, to często nie wie co robić.

Podczas wieloletniej pracy w rekrutacji oraz jako wykładowca akademicki zaobserwowałem braki w systemie edukacji wyższej, które pojawiają się niezależnie od kierunku studiów. Nie jest jednak tak, że pewnych umiejętności nie można w okresie studiów zdobyć. Trzeba jednak poszukać samodzielnie takiej możliwości. Studia to nie jest okres w życiu, który zawężony jest tylko do nauki. To idealny czas na poszukiwanie doświadczeń, wiedzy o rynku pracy oraz pozwolenie sobie na próbowanie wykonywania różnych zadań oraz popełnianie błędów i wyciąganie z nich wniosków po to, aby wraz z dyplomem wkroczyć lepiej przygotowanym w życie zawodowe.

Jak pokierować karierą?

Większość osób wybierając kierunek studiów wyższych ma dość stereotypowe wyobrażenie o tym, jaki zawód chce wykonywać. Studiując medycynę chce się być lekarzem. Ale czy studenci medycyny wiedzą, że to nie jedyny zawód jaki po medycynie można wykonywać? Przecież można pracować naukowo, zajmować się badaniami klinicznymi, czy znaleźć pracę w branży farmaceutycznej. Po filologii obcej można być tłumaczem bądź nauczycielem. Ale przecież można wykonywać właściwie każdy inny dowolny zawód. A po psychologii wcale nie trzeba być terapeutą. Często nawet zbliżając się do ukończenia studiów, młodzi ludzie nie wiedzą, jak wygląda rynek pracy i jakich zajęć mogliby się podjąć. Pamiętam, że dopiero na piątym roku studiów przez przypadek odkryłem, że po psychologii można pracować w HR. Późno, prawda? Skąd przeciętny student może mieć wiedzę o tym, co robić po zdobyciu dyplomu? Jest wiele zawodów “nieoczywistych”, łączących w sobie kompetencje i obowiązki z różnych dziedzin. Warto zacząć od najprostszej rzeczy – sprawdzenia ogłoszeń z ofertami pracy. Na jakich stanowiskach wymaga się wykształcenia zgodnego z moim własnym? Jeżeli nie rozumiesz nazwy stanowiska lub zakresu obowiązków to sprawdź inne podobne ogłoszenia. Poszukaj w social mediach np. na linkedin osób, które na takich stanowiskach pracują. Już po przejrzeniu kilku takich profili twoja wiedza będzie się klarować. Sprawdź w jakich firmach takie stanowiska występują. Jaki mają zakres obowiązków. W jakich działach takie stanowiska są lokowane. Skorzystaj też z targów pracy, na których wystawcami są przede wszystkim pracodawcy. Spotkasz tam przedstawicieli firm, którzy udzielą Ci informacji na temat tego, kogo firma poszukuje i czy Twoje wykształcenie będzie przystawało do potrzeb firmy.

Możesz spróbować zadać pytanie internetowi np. “Co robić po prawie?”. Znajdziesz wiele artykułów kierowanych właśnie do osób, które jeszcze tego nie wiedzą. Znajdziesz też sporo wypowiedzi (np. na youtube) ekspertów w danej dziedzinie.

Musisz pamiętać, że rynek pracy jest kreatywny. Co chwila powstają nowe zawody, często interdyscyplinarne. Oznacza to, że studia, jakie ukończyłeś będą bazą, ale mogą nie wystarczyć, aby pracować w danym zawodzie. Warto być na bieżąco z tym, czego oczekuje się od poszukiwanych pracowników, aby móc zdobywać odpowiednie kompetencje jak najwcześniej. Co ciekawe, większość pracodawców zatrudniając absolwenta zwraca uwagę przede wszystkim na jego miękkie kompetencje i umiejętności. Każda firma dostarcza też niezbędnej do pracy wiedzy. Wiedzę łatwo i szybko można uzupełnić. Ale umiejętności personalne rozwija się długo. Pracodawca będzie zatem oczekiwał, że już je posiadasz.

Czego zatem nie nauczą studia, a co powinieneś umieć? Co cenią pracodawcy u absolwentów? Bardzo ważna jest operatywność. Choć trudno “operatywność” zdefiniować, to każdy z nas intuicyjnie wie co to znaczy. Czasem mówimy o kimś kolokwialnie, że jest “ogarnięty”. To znaczy, że jest samodzielny, umie szukać informacji, kojarzy fakty, działa z energią… Inną ważną i poszukiwaną kompetencją jest umiejętność pracy w grupie. Każdy zespół składa się z różnych osobowościowo ludzi wykonujących różne zadania. Czasem zdarzają się konflikty, czasem konieczność współpracy z kimś mało kontaktowym. Umiejętności współpracy, pomocy, dogadywania się oczekuje się zarówno od doświadczonych pracowników, jak i od tych zaczynających swoją karierę. Kolejną kompetencją jest proaktywność. Często w firmach pracuje się w niedostatku informacji, sprawdzone działania przestają być efektywne, rozwiązać trzeba sytuacje problemowe. Czasem potrzeba do tego nie tylko wiedzy. Niezbędna jest zdolność do aktywnego działania w takich sytuacjach, z inicjatywą, samodzielnie.

Jeżeli marzysz o własnej firmie, to z pewnością powinieneś kształcić w sobie przedsiębiorczość. Innymi słowy musisz zdobywać przekrojową wiedzę branżową, znać się po trosze na marketingu, sprzedaży, finansach, być kreatywnym i wytrwałym w dążeniu do celu.

Jak rozwinąć kompetencje?

Studia wyższe to czas, w którym zdobywamy nie tylko wiedzę książkową. To również okres, w którym powinno się wykazywać jak największą aktywność na różnych polach. Rozwijać umiejętności miękkie można nie tylko na uczelni. I zanim zdecydujesz się rozpocząć pracę zawodową zgodną z twoimi aspiracjami. Studia to czas, kiedy powinno się próbować swoich sił na różnych polach. Warto poszukać stażu bądź praktyk, najlepiej w dużej organizacji. Będąc stażystą lub praktykantem dowiesz się, jak funkcjonuje przedsiębiorstwo. Przede wszystkim jednak rozwiniesz umiejętności interpersonalne oraz kompetencje niezbędne w pracy zawodowej.

Inną formą rozwoju miękkich kompetencji jest wolontariat. Podczas pracy dla organizacji pozarządowej, czy instytucji kulturalnej nauczysz się organizacji pracy i czasu, działania pod presją czasu i otwartości na różnorodność ludzi.

Kompetencje społeczne są tak samo ważne jak wiedza i umiejętności zdobyte na studiach. I choć programy nauczania niestety nadal zbyt małą wagę przywiązują do ich rozwoju, to są one niezbędne, aby znaleźć wymarzoną pracę. Warto, a nawet trzeba wykazać się inicjatywą, aby je rozwinąć. Każda aktywność podczas studiów jest ważna. Każde doświadczenie jest cenne. Szukając pracy musisz liczyć się z tym, że to właśnie kompetencje społeczne będą weryfikowane podczas rekrutacji. Warto być proaktywnym i rozwijać się poza uczelnią.

Łukasz Radzikowski – Talent Acquisition & Recruitment Specialist

KONTAKT

//enpirehr.pl/wp-content/uploads/2019/04/logo-hr-bialemale.png

Pomagamy pracodawcom znaleźć najlepszych pracowników, a pracownikom ich pracę marzeń.

klauzula

Administratorem danych jest
ENPIRE SP. z o.o.,
ul. Toruńska 151, 85-880 Bydgoszcz.

Pełny obowiązek informacyjny
dostępny jest na:

enpirehr.pl/klauzula-informacyjna