TOP 3 NAJBARDZIEJ POSZUKIWANYCH SPECJALISTÓW W IT

IT to branża, która od dawna cierpi na deficyt specjalistów. Pracodawcy poszukują osób z doświadczeniem i o określonych, często złożonych, kompetencjach. Niestety liczba wykwalifikowanych pracowników z tego sektora jest nieadekwatnie mała w stosunku do potrzeb rynkowych. Na podstawie naszych doświadczeń rekrutacyjnych wytypowaliśmy najbardziej pożądanych kandydatów w 2019 roku. O tym, czym się zajmują i ile zarabiają opisaliśmy w krótkim zestawieniu.

Fullstack Developer

Osoba na tym stanowisku obsługuje zarówno backend (Java, Spring, Hibernate), jak i  frontend (Javascript, React, Angular). Obecnie jest bardzo mało developerów fullstackowych, ponieważ stanowisko tego typu wymaga nie tylko zaawansowanej znajomości technologii, ale także bibliotek i frameworków. Problemem jest także to, że programiści często nie są w stanie programować 50/50. Zawsze jeden język jest im bliższy i w konsekwencji łatwiejszy w użytkowaniu. Nie zmienia to faktu, że firmy chętnie pozyskują zaawansowanych w tej dziedzinie kandydatów, bo zmniejsza to koszty biznesowe. Specjalista tego typu jest bowiem w stanie samodzielnie wykonać większość projektu. Oprócz umiejętności technicznych dla pracodawców istotna jest kwestia obycia w biznesie oraz biegłej znajomości języka angielskiego, ponieważ projekty realizowane są na szczeblu międzynarodowym. Jeśli chodzi o wynagrodzenia fullstack developer nie ma na co narzekać. Znajomość tak wielu technologii pozwala na zdobycie wynagrodzenia nawet do 30 tys. netto na B2B.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa

Na osobach z branży cyberbezpieczeństwa spoczywa duża odpowiedzialność. Na przestrzeni ostatnich lat gwałtownie wzrosła liczba cyberataków, a co za tym idzie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów ds. ochrony. Każda firma, dane jej klientów i pracowników mogą być zagrożone. Dlatego ważnym elementem jest stworzenie doświadczonego zespołu IT, który ma za zadanie zapobiegać takim atakom i dbać o poziom zabezpieczeń w trakcie trwania incydentu. Nisza na rynku spowodowała wzrost zainteresowania tą dziedziną i przyczyniła się do podniesienia wynagrodzeń specjalistów. W Polsce (wg Raportu Płacowego 2017 Hays), Security Specialist zarabia od 12 do 22 tys. zł miesięcznie. Pensja osób na stanowiskach kierowniczych w tej branży sięga nawet 35 tys. zł.

Big Data Developer

Developer na tym stanowisku zarządza bardzo dużą ilością danych (takich jak: historie zakupowe, wyniki firmy, kampanie marketingowe). Przede wszystkim przetwarza te dane, analizuje, zbiera i wyciąga z nich wnioski. W ostatnim czasie duża liczba banków zgłasza zapotrzebowanie na tego typu  doświadczonych specjalistów. W ciągu 3 lat pojawiła się spora nisza na rynku, a także wiele ofert dla developerów, którzy wyróżniają się analitycznym myśleniem oraz są w stanie zarządzać sporą ilością danych. Specjalista na tym stanowisku musi także posiadać bardzo dobrą znajomość technologii, głównie backendowych. Big Data developerzy zarabiają nawet do 25 tys. brutto w Warszawie.Copyright 2021 ENPIRE. Polityka prywatności & Cookies
ENPIRE Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy (85-880), ul. Toruńskiej 151, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy,
XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000544070, NIP: 9532647965, REGON: 360802746. Kapitał zakładowy: 100 000 zł.