DOBRA PŁACA POPŁACA

W nowy rok wszyscy wchodzimy, jeśli nie z postawieniami, to przynajmniej z nadziejami. I w postanowieniu tym jesteśmy w stanie wytrwać nawet do połowy lutego. Niekoniecznie z braku silnej woli. Ale również w związku z brakami w budżecie. Siłownie, podróże, nauka – wszystko to kosztuje. I to coraz więcej. Zatem może nowy rok to dobry czas na opracowanie planu „jak dostać podwyżkę”?

Z końcem 2019 roku pojawiła się latami wyczekiwana wiadomość o podwyżkach płac w sektorze publicznym: wojsko, sędziowie, policja, urzędnicy. Średnio po 500 złotych podwyżki spowoduje wzrost ich płac z niskich na wciąż (ale mniej) niskie. Nawet emeryci dostaną podwyżki! Jeszcze niższe niż sektor publiczny, ale zawsze to coś. Płaca minimalna ma wzrastać systematycznie. To dobra wiadomość dla tych, którzy zarabiają najmniej. Ci, którzy zarabiają więcej powinni zapoznać się z przewidywaniami ekspertów co do rynku pracy.

Według badań zadowolenie z pracy deklaruje nie więcej niż połowa badanych. I to bez względu na wiek, płeć czy branżę. Trochę to nie dziwi, bo my Polacy z zasady nie jesteśmy zadowoleni z niczego. Dzieje się tak pomimo tego, że połowa respondentów otrzymała w zeszłym roku podwyżkę. Jednocześnie zwraca uwagę fakt, że to możliwości rozwoju zawodowego jest pierwszym czynnikiem, który wpływa na decyzję, o tym czy zostać u danego pracodawcy czy go zmienić. Do tego dodać należy liczne, ale podkreślam LICZNE benefity i dbałość o dobrą atmosferę. W ten sposób istnieją duże szanse na utrzymanie pracownika. Rok 2020 będzie rokiem, w którym bardzo dużo czasu poświęci się na biznesowy dyskurs dotyczący szczęścia w pracy. Wielu pracodawców już dawno zabrało się za badania satysfakcji, zaangażowania i poczucia szczęścia swoich pracowników. To ważne szczególnie w branżach bądź działach firm, w których średnia wieku jest niska: IT, employer branding, rekrutacja, marketing i zarządzanie social media. Dla osób, które niedawno dorosły i weszły na rynek pracy ważna jest nie tylko płaca, ale i inne czynniki sumujące się do poczucia komfortu życia. Jednocześnie to najmłodsi pracownicy najczęściej otrzymują podwyżki.

No dobrze. Komfort komfortem, ale pieniądze są, jeżeli nie najważniejsze, to wciąż ważne. Nikt do końca nie wie, o ile wzrastają płace w sektorze prywatnym. Ale wzrastają oczekiwania kandydatów uczestniczących w procesach rekrutacyjnych. Wnioskować można zatem, że faktycznie pracodawcy płacą coraz więcej. Dotyczy to szczególnie sektorów z deficytem pracowników i idącą za tym ich wysoką rotacją: BPO/SSC, IT, usługi HR,  produkcja – lotnictwo, motoryzacja, FMCG. Ważną funkcją biznesu, zwłaszcza działów personalnych stało się monitorowanie płac. Ważne jest, aby wiedzieć czy płaci się pracownikom dobrze czy tylko średnio. Jak dobrze to dobrze. Ale jak średnio to oczekiwać możemy, że pracownicy będą oczekiwać. Oczekiwać podwyżek. I to nie małych, bo średnia podwyżka jakiej oczekuje ubiegający się o nią pracownik to 20 proc. I jeżeli jest to fachowiec to powinien ją dostać! Dlaczego? Bo ponad 60 proc. pracowników, którym odmówiono zmiany wynagrodzenia na wyższe odchodzi z pracy w ciągu kilku miesięcy. I to nie tylko ze względu na to, że ktoś zapłaci takiemu pracownikowi więcej. Ale dlatego, że taki pracownik poczuje się urażony domową podwyżki. To daje przewagę pracownikom nad ich pracodawcami.

Co może zrobić pracodawca? Dać podwyżki! Ale nie tylko. Badania nad „employee’s exeperience” z 2019, czyli nad dobrostanem pracowników w pracy, pokazują, że o pracowników można zadbać nie tylko finansowo. Bardzo ważne jest dawanie im możliwości rozwijania swoich umiejętności i wiedzy. Warto myśleć zatem o szkoleniach, kursach, e-learningu. Kolejnym czynnikiem jest samo miejsce pracy: biuro, lokalizacja, sprzęt, zieleń. Chcemy mieć nie tylko dobre pieniądze i rozwój. Ale chcemy, żeby było nam wygodnie. Skąpy pracodawca przestaje być konkurencyjny. Musi nastąpić radykalna zmiana nastawienia w zarządzaniu ludźmi. Na przyjazne i relacyjne. Co pracodawca będzie z tego miał? Stały, zadowolony zespół, który będzie pracował ciężko, rzetelnie i efektownie. Warto!

Łukasz Radzikowski, Talent Acquisiton SpecialistCopyright 2021 ENPIRE. Polityka prywatności & Cookies
ENPIRE Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy (85-880), ul. Toruńskiej 151, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy,
XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000544070, NIP: 9532647965, REGON: 360802746. Kapitał zakładowy: 100 000 zł.