JAK ROZMAWIAĆ O KASIE PODCZAS REKRUTACJI?

Nadszedł dzień rozmowy rekrutacyjnej – budzisz się wypoczęty i pewny, że dobrze wypadniesz. Przygotowałeś się do rozmowy, wiesz jak odpowiadać na najczęściej zadawane pytania oraz co warto przemilczeć, znasz profil firmy, do której aplikujesz i sądzisz, że nawet jeśli złapie Cię stres, bez trudu go opanujesz. W szafie wisi już wcześniej przygotowane ubranie, a w teczce masz kopię CV. Jednak czy wiesz, co odpowiesz, jeśli rekruter zapyta Cię o oczekiwania finansowe? To z pozoru łatwe pytanie, często wywołuje konsternację u kandydatów. Zastanów się zatem wcześniej, jak odpowiedzieć na jedno z ostatnich pytań rozmowy rekrutacyjnej.
Aplikując na dane stanowisko najlepiej od razu zastanowić się nad kwestią oczekiwanego wynagrodzenia. Pytanie o to, jakie zarobki są dla nas interesujące padnie na pewno, na pierwszym lub na kolejnych etapach rekrutacji. Warto więc się na nie przygotować i zapytanym bez wahania podać odpowiednią kwotę. No właśnie, odpowiednią, czyli jaką?

Nie mniej niż …

Zastanów się, poniżej jakiej kwoty nie chcesz zejść. Przeanalizuj swoje miesięczne wydatki i zobowiązania finansowe (jednak nie opowiadaj o nich na spotkaniu), a także uwzględnij koszty dojazdu do pracy. Jeśli aplikujesz na stanowisko podobne do obecnie zajmowanego, punktem wyjścia często jest aktualne wynagrodzenie. Pomyśl, jaka kwota sprawi, że zmiana pracodawcy będzie dla Ciebie opłacalna, a także na tyle satysfakcjonująca, że w bliskiej przyszłości nie będziesz rozglądać się za lepszą ofertą. Możesz również skorzystać z różnego rodzaju raportów dotyczących wynagrodzeń dostępnych w internecie, np. na stronie pracuj.pl albo zapytać znajomych pracujących w podobnej branży. Dobrym pomysłem jest podanie przedziału finansowego, tzw. widełek.

Za mało, za dużo

Często zdarza się, że kandydaci podają zaniżone lub zawyżone oczekiwania finansowe. Zbyt niskie, w porównaniu do swoich kompetencji kwoty przedstawiają często osoby nieposiadające stałego zatrudnienia, poszukujące pracy “od zaraz”, licząc na łatwiejsze i szybsze znalezienie pracy. Pracodawca wówczas może mieć podejrzenie, że kandydat szuka jakiejkolwiek pracy “na przeczekanie” i w tym czasie będzie poszukiwał innej firmy, gdzie będzie mógł liczyć na bardziej adekwatną do swojego doświadczenia płacę. Bardziej powszechną sytuacją są jednak zawyżone oczekiwania finansowe. Z czego wynikają? Często zawyżone kwoty podają osoby posiadające stałe zatrudnienie, nie myślące realnie o zmianie pracy w najbliższym czasie, ale chodzące na spotkania rekrutacyjne, żeby “nie wypaść z wprawy” i sprawdzić, ile firmy są w stanie obecnie zaoferować. Tacy kandydaci mogą pozwolić sobie na podawanie kwoty znacznie przewyższającej obecne zarobki, ponieważ wychodzą z założenia, że nic nie tracą, a mogą wiele zyskać. Należy jednak pamiętać, że od osoby przewyższającej budżet przewidziany na dane stanowisko wymaga się również więcej – zastanów się, czy jesteś gotów wykonywać więcej obowiązków. Inną sytuacją, gdzie podczas rozmowy padają kwoty wyższe, niż przewidywane przez pracodawcę jest relokacja kandydata z dużego miasta do mniejszej miejscowości, gdzie zarobki faktycznie mogą być niższe, niż te, do których kandydat jest przyzwyczajony, ale niższe są też koszty życia. Warto wówczas zapoznać się z zestawieniami zarobków w danym regionie.

Czego nie mówić?

Rekruter, zadając pytanie o kwotę, jaką chciałbyś zarabiać oczekuje podania konkretnej sumy (lub przedziału) jaka Cię satysfakcjonuje. Wymijające odpowiedzi lub udawane zaskoczenie są więc oznaką Twojego nieprzygotowania. Jeśli znasz kogoś, kto pracuje na podobnym stanowisku w firmie, do której aplikujesz i wiesz, ile ta osoba zarabia, możesz potraktować to jako punkt odniesienia, jednak nigdy nie wspominaj na rozmowie o tym, że słyszałeś, że na tym stanowisku zarabia się kwotę xxx, więc Ty też tyle chcesz. Podobnie nieodpowiednie jest wspomniane już wcześniej dzielenie się z rekruterem informacjami o swoich zobowiązaniach finansowych: konieczności spłacania raty kredytu w określonej wysokości, opłacenia kursów lub wyjazdów czy pokrycia kosztów dojazdu do pracy. Jeśli w rozmowie o pieniądzach nie czujesz się komfortowo, możesz przećwiczyć swoją wypowiedź w domu z osobą, która wcieli się w rolę rekrutera. Pamiętaj, że niezależnie od tego, jak bardzo będziesz początkowo unikać odpowiedzi i tak będziesz musiał jej w końcu udzielić, a niepotrzebne przedłużanie rozmowy na ten temat może spowodować dyskomfort u obu stron.

Pytanie o oczekiwania finansowe pojawia się podczas każdej rekrutacji. Najlepszą odpowiedzią jest konkretne podanie ‘widełek’ lub kwoty Cię interesującej. Pamiętaj, aby zaznaczyć, czy mówisz o kwocie brutto czy netto. W internecie znajdziesz kalkulatory wynagrodzeń, w których łatwo przeliczysz, jaka kwota brutto (zapisana w umowie) odpowiada tej “na rękę”. Jeśli podczas rozmowy wszystko przebiega pomyślnie i widzisz, że dane miejsce pracy bardzo Ci odpowiada a obawiasz się, że kwestie finansowe zaważą na decyzji o zatrudnieniu możesz zaznaczyć, że jesteś skłonny do negocjacji podanego wynagrodzenia.
Powodzenia na rozmowie!

Katarzyna Ostrowska – Talent Acquisition & Recruitment SpecialistCopyright 2021 ENPIRE. Polityka prywatności & Cookies
ENPIRE Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy (85-880), ul. Toruńskiej 151, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy,
XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000544070, NIP: 9532647965, REGON: 360802746. Kapitał zakładowy: 100 000 zł.