KOLOROWE SZPILKI CZY SKARPETKI W BANANY, CZYLI CO SPRAWDZI SIĘ NA ROZMOWIE O PRACĘ?

Rozmowa kwalifikacyjna to sytuacja oraz wyjątkowa szansa, w której niezmiernie ważne jest zaprezentowanie własnej osoby i wywarcie pozytywnego pierwszego wrażenia. Dlatego wszystko musi być szczegółowo przemyślane i zaplanowane: dobrze napisane CV, odświeżona wiedza na temat swoich najważniejszych doświadczeń i umiejętności, opanowany stres i oczywiście odpowiedni ubiór.

Jak zatem ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, aby zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy w jak najkorzystniejszym świetle? Napisano o tym dziesiątki artykułów. I tak szybko jak zmienia się sama moda zmieniają się wytyczne co do tego, jak ubrać się na rozmowę rekrutacyjną. Co zatem radzimy? Odpowiedź na to pytanie będzie się różnić w zależności od rodzaju pracy i branży firmy, do której idziesz na spotkanie. Strój, zwykle zależy od stylu ubioru przyjętego jako obowiązujący w firmie. Czy rozmowa odbywa się w korporacji o wymaganiach bardziej formalnych?  A może w startupie, gdzie te wymagania są mniej restrykcyjne? A może jest to fizyczna praca dorywcza lub pierwszy staż po studiach?

Dress code

Po zaproszeniu na rozmowę rekrutacyjną, warto poznać politykę firmy dotyczącą stroju (tak zwany dress code). Każda firma ma swoją kulturę organizacyjną. Nie są to tylko wytyczne dotyczące ubioru, które mogą być spisane i określone np. w regulaminie pracy. Mogą to być także niepisane zasady dotyczące tego, jak powinien się ubierać i zachowywać pracownik. Albo specyficzne upodobania jakiegoś managera, który np. nie lubi garniturów. Wystarczy zapytać rekrutera lub sprawdzić stronę internetową oraz profil firmy na portalach społecznościowych, np. Instagramie, spojrzeć na hashtagi. To pomoże lepiej ocenić kulturę firmy i dowiedzieć się m.in.: jakie ubrania najczęściej noszą pracownicy, jakie kolory, jaki styl ubioru przeważa. Mając tą wiedzę, łatwiej będzie dopasować swój ubiór do rozmowy z pracodawcą.  A dobry wizerunek automatycznie zwiększa szanse na zdobycie pracy. Ale uwaga! Nie sugerujmy się nigdy zdjęciami z imprez czy z wyjazdów integracyjnych. 

Ubiór adekwatny do stanowiska i branży 

Wiemy i z teorii i praktyki,  że oceniamy ludzi nie tylko ze względu na kompetencje, ale i wygląd. Nie da się ukryć, że pierwsze wrażenie to efekt wizualny. Szef też człowiek. I dokładnie tak samo postrzega ludzi. Może nawet bardziej? Bo zapracowani managerowie, którzy mają mało czasu, często nawet nieświadomie – dokonują oceny ludzi na podstawie wrażeń wzrokowych. Dlatego tak ważne jest, aby w ciągu kilku sekund zrobić wizualnie dobre wrażenie. Jednakże, jak wspomnieliśmy wcześniej, wszystko zależy od branży firmy oraz stanowiska, na które aplikujesz. W branży finansowej czy prawniczej nadal rządzi formalny biznesowy dress code. Aczkolwiek, kiedy aplikujesz na program stażowy, można pozwolić sobie na trochę bardziej nieformalny styl (ale wciąż biznesowy). Co to znaczy? Garnitur lub garsonka, jeżeli starasz się o stanowisko wymagające doświadczenia zawodowego. Koszula, proste (bez dziur, łat i najlepiej ciemne) dżinsy i sportowa marynarka będą również jak najbardziej odpowiednie. Pamiętaj też, że takim zestawem, który nie kosztuje dużo, z powodzeniem zastąpisz nazbyt tani i źle uszyty garnitur.
Jeżeli starasz się o pracę dorywczą, np. w kawiarni czy restauracji, gdzie styl ubioru jest raczej luźny, możesz założyć t-shirt (ale czysty i bez kontrowersyjnych napisów i obrazków) lub gładką koszulę i dżinsy. Chociaż to miejsce o swobodnym stylu ubioru w codziennej pracy, to jednak jest to spotkanie oficjalne. Lepiej zatem ubrać się stosownie, może nawet ciut zbyt elegancko, niż swoim strojem zlekceważyć rozmówcę. 

Kieruj się zasadą, że Twój strój mówi, że szukasz pracy, stabilizacji i szanujesz osobę, z którą się spotykasz. Luźne czy krzykliwe stroje zachowaj na weekendowe rozrywki. Stosowny strój nie powinien odwracać uwagi Twojego rozmówcy od tego co mówisz. Dlatego nie są wskazane przezroczyste bluzki i błyszczące spódniczki, tudzież spodnie ze zbyt nisko opuszczonym krokiem. Wszystko powinno być po prostu estetyczne i balansować elegancję ze skromnością.

Na przestrzeni czasu wymogi stroju biznesowego stały się bardziej liberalne. Szczególnie odkąd gwiazdy Hollywood pozwoliły sobie na trampki do garnituru na czerwonych dywanach. Dziś za styl biznesowy uważa się nie tylko garnitur czy garsonkę, ale po prostu marynarkę z odpowiednimi spodniami. Niemniej jednak, kiedy nawet dress code pozwala ubrać się bardziej swobodnie, to musisz nadal wyglądać profesjonalnie. I zasada nadrzędna! Pamiętaj, że Twoje ubranie musi być czyste i uprasowane. To nigdy nie wychodzi z mody.

Buty i dodatki 

Dzisiejsza moda pozwala na dość swobodne i odważniejsze stosowanie dodatków do ubioru, niż jeszcze dwie dekady temu. Nadal jednak obowiązują pewne zasady. W branży finansowej czy zarządzaniu nieruchomościami, w rekrutacji na stanowiska w zarządzie czy n-1 wymagana jest niezawodność, koncentracja, decyzyjność i stabilna osobowość oraz właściwa prezencja. Jakie obuwie się z tym kojarzy? Klasyczne, wizualnie twarde, o wyraźnym kształcie – klasyczne kozaki, czółenka, półbuty. Ale uwaga! Nie należy wybierać butów na zbyt wysokim obcasie – niepewność w poruszaniu się i dyskomfort rozprasza uwagę. Nie zakładaj też nowej pary butów – mogą one być niewygodne, ocierać się lub ściskać stopy, co również będzie miało negatywny wpływ na samopoczucie. Buty, tak samo jak ubrania, muszą być zadbane i czyste. Weź ze sobą chusteczkę do obuwia lub skorzystaj z maszyny do czyszczenia butów, które często znajdują się przy wejściu do biur.

Torebka czy plecak? W przypadku formalnego dress code’u  paniom rekomendujemy średniej wielkości torebkę, panom – aktówkę czy elegancką torbę na laptopa. W mniej formalnym stylu może się sprawdzić też plecak. Upewnij się, że torebka czy plecak ma odpowiednią sztywność i kształt, tak aby łatwo można było w nich umieścić notes, długopis lub teczka z CV. Notatnik, jak i długopis, chociaż nie jest częścią stroju, także musi wyglądać schludnie. Ciężko jest traktować poważnie osobę, której długopis jest obgryziony a notatnik wygląda jakby wcześniej walczył z psem…

Kolejna ważna rzecz to dodatki do ubioru. Tu trzeba zawsze trzymać się środka – nie za dużo ale też nie za mało.  Pamiętaj, że rekruter może mieć jednego dnia kilka – kilkanaście rozmów z kandydatami. Warto więc wzbogacić nasz anturaż czymś niebanalnym, charakterystycznym. Dobrze, żeby Cię zapamiętano. Apaszka, broszka dla kobiety lub kolorowe skarpetki lub poszetka dla mężczyzn. Swoboda w modzie dotarła nawet do świata wielkiej polityki. Justin Trudeau – premier Kanady, pozwala sobie na noszenie skarpetek o tematyce Star Wars 🙂   

Drogie Panie! Nie przesadzajmy z biżuterią. Dyskretna powinna podkreślać ubiór. Ale nie należy błyszczeć złotem na każdym palcu. Panowie! Jeżeli w spodniach widać szlufki, to oznacza, że ma się w nich znajdować pasek  

Kolorystyka

Nie zapomnij też o tym jak ważne są kolory w ubiorze. Czerwona spódniczka lub koszula nie są najlepszym wyborem na tę okazję. Kolor czerwony odwraca uwagę od tego, co mówisz. Jest też kolorem ostrzegania i agresji. Strój do rozmowy kwalifikacyjnej powinien być w stonowanej kolorystyce. Należy absolutnie unikać wszystkiego, co jest zbyt jaskrawe czy połyskujące. Warto zdecydować się na tradycyjne neutralne kolory: biały – symbol czystości i neutralności, niebieski jako znak zdolności do utrzymania dystansu, a także szary, niosący przesłanie uniwersalności i wydajności, czy jako część (niegdy jako całość) elegancki czarny. Jeżeli lepiej będziesz się czuć w innych kolorach to najważniejsze – nie przesadzaj. Wybierz tylko maksymalnie trzy, które nie tylko posłużą jako wizytówka, ale także podkreślą schludny wygląd.

Kolor odzieży jest pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy.  Podobnie jest z wzorami czy rysunkami na ubraniach. To nasze kompetencje mają przemawiać do rozmówcy, a nie nasz ubiór. On może natomiast wzbudzać pozytywne emocje i mówić o naszym charakterze.  Jeżeli lubisz wzory to wybierz klasyczne paski lub kratkę. Kwieciste, abstrakcyjne albo krzykliwe wzory nie są wskazane. Na rozmowie kwalifikacyjnej masz prezentować się odważnie i poważnie, a nie romantycznie czy kontrowersyjnie. 

Pogoda a moda

To, w co się ubieramy zdeterminowane jest również porą roku i pogodą. Kto z nas ma ochotę zakładać koszulę i marynarkę w upałach powyżej 30 stopni? Zwłaszcza, gdy na rozmowę udajemy się komunikacją miejską? Nie jest to komfortowe. Moda letnia nadal nie jest jeszcze sprawiedliwa dla obu płci tak samo. Panie mają więcej swobody w wyborze przewiewnej i komfortowej odzieży w gorące dni. Panów nadal obowiązuje bardziej konserwatywny strój. 

Zatem zabierz marynarkę – najlepiej sportową, taką która się nie gniecie – ze sobą przewieszoną przez rękę. Ale załóż ją dopiero na miejscu, przed wejściem. I zapnij zbyt wiele rozpiętych guzików. W upalne dni to naturalne, że człowiek się poci. A plamy potu pod pachami wyglądają wyjątkowo nieestetycznie. Zatem marynarka pozwala je zamaskować. Będziesz czuć się bardziej komfortowo. To niby banalna i przyziemna sprawa  – tak samo jak czyste włosy i zadbane paznokcie.

Inaczej jest późną jesienią czy zimą. Pewnie chęć założenia ciepłego swetra będzie wielka, ale nie poddawaj się. Zamiast tego załóż coś delikatnego pod koszulę i tweedową marynarkę. Tak samo z butami. Kalosze na rozmowie kwalifikacyjnej słabo się prezentują… Najlepiej załóż takie obuwie, które jednocześnie zapewni Ci komfort, ale również wygląda schludnie i elegancko. 

Zapytaj rekrutera

A co zrobić jeżeli nie masz możliwości przybyć na rozmowę w odpowiednim stroju? Na przykład jeżeli rozmowę kwalifikacyjną masz umówioną w godzinach pracy? A w Twoim biurze nie obowiązuje formalny strój? W takiej sytuacji po prostu uprzedź rekrutera. W większości przypadków nie będzie to żaden problem. Zapytaj również wtedy, kiedy nie masz pewności jaki styl stroju obowiązuje w firmie. Taka postawa dobrze świadczy o Twoim takcie i chęci dostosowania się do kultury organizacji, do której zostałeś zaproszony na rozmowę. 

Strój jest Twoją wizytówką i odzwierciedla Twój charakter oraz Twoją pracę. Pamiętaj o tym idąc na rozmowę lub gdy rozważasz ofertę pracy. Czy chcesz codziennie ubierać się w garnitur? Nie każdy to lubi. A może nieformalny strój wolisz zarezerwować na czas wolny po pracy? Twój ubiór pokazuje szacunek do firmy i osób, z którymi się spotykasz podczas rekrutacji. Stosowny ubiór i zadbanie o jego szczegóły spowodują, że będziesz potraktowany poważnie.

Olha Bereza – Talent Acquisition & Recruitment Specialist Copyright 2021 ENPIRE. Polityka prywatności & Cookies
ENPIRE Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy (85-880), ul. Toruńskiej 151, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy,
XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000544070, NIP: 9532647965, REGON: 360802746. Kapitał zakładowy: 100 000 zł.