PRZEKWALIFIKOWANIE – JAK TO MĄDRZE ZROBIĆ I CZY WARTO?

Czasem masz ochotę rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? A może po prostu masz dość swojej pracy, której wcale nie lubisz? Zastanawiasz się nad poważną zmianą w swoim życiu, taką, która da Ci nowy zawód i zmieni Twoją codzienność? Lepiej dobrze się zastanów, zanim podejmiesz drastyczne decyzje – w takim przypadku, aby uniknąć problemów, trzeba działać zgodnie z wcześniej przyjętym planem.

Przekwalifikowanie nie zawsze jest tak kolorowe, jak może się wydawać. Po osiągnięciu jakiejś pozycji i doświadczenia w swoim obecnym zawodzie, będziesz musiał zakasać rękawy i zacząć mozolną pracę u podstaw, aby ponownie pracować na stanowisku
o podobnej randze. Może być to szczególnie trudne w przypadku osób, które osiągnęły sukces zawodowy, jednak wypaliły się i chcą spróbować czegoś innego. Takie osoby osiągnęły już określony poziom wynagrodzenia, którego nowa praca w innym zawodzie raczej nie zapewni…o ile ktoś zechce je zatrudnić.

Na wstępie przeanalizujmy najczęstsze powody chęci przekwalifikowania:

 • wypalenie zawodowe,
 • kryzys wieku średniego,
 • spadek atrakcyjności i opłacalności obecnego zawodu,
 • zazdrość powodowana atrakcyjnością pracy innych osób,
 • potrzeba realizacji marzeń,
 • potrzeba posiadania własnego biznesu,
 • potrzeba połączenia pasji z pracą,
 • zmiany wymagań na danym stanowisku pracy,
 • utrata uprawnień do wykonywania zawodu, utrata statusu osoby niekaranej,
 • przyczyny zdrowotne i rodzinne np. choroba, potrzeba opieki nad drugą osobą.

Pomijając chęć założenia własnej firmy – tutaj sam sobie jesteś szefem, nie jest łatwo zacząć pracę w nowym zawodzie, sprawę należy rozpatrywać dwutorowo. Jeżeli przekwalifikowanie ma na celu uzyskanie zatrudnienia w zawodzie bardzo modnym i dobrze płatnym, trudno jest do danej branży “wejść” bez określonego wykształcenia oraz doświadczenia. Zasadniczo jedyną opcją pozostają stanowiska juniorskie, które z założenia wiążą się z przyuczeniem pracownika. Jednak nawet na takie juniorskie stanowisko, oczekiwania pracodawcy mogą okazać się trudne do sprostania. Abstrahując od statusu studenta lub osoby niepełnosprawnej – takie oczekiwania się zdarzają, określone wykształcenie wymagane na dane stanowisko może być przeszkodą nie do przeskoczenia. Przynajmniej nie natychmiast. Osobiście przeszedłem przekwalifikowanie i zaczynałem od stanowiska juniorskiego, bez wykształcenia kierunkowego. Udało mi się zdobyć pracę w nowym zawodzie, rozpocząłem wtedy studia kierunkowe i poprzez połączenie wiedzy teoretycznej z uczelni i praktyki zdobywanej cały czas w zawodzie, szybko stałem się osobą kompetentną
i bardziej skuteczną, niż ktoś prosto po szkole. To dało mi możliwość awansu i dalszego rozwoju kariery.


Nie jest to jednak możliwe w każdym zawodzie. Trzeba się liczyć z tym, że rekruter nie zostanie bez teoretycznego i praktycznego przygotowania programistą, i że nikt go na takie stanowisko nie zatrudni “z ulicy”. Najłatwiej jest zmieniać zawód pozostając nadal
w tej samej branży, wtedy dotychczasowe doświadczenie zawodowe może bardzo pomóc na nowym stanowisku. Dla handlowca zostanie trenerem sprzedaży będzie bardziej naturalne i płynne, niż zmiana w księgowego. W tym wypadku uzyskane wcześniej umiejętności będą nadal wykorzystywane, tylko w inny sposób.

Drugą opcją przekwalifikowania jest zmiana pracy na mniej prestiżową, na niższym szczeblu. Może to wynikać z kilku przyczyn: choroby, potrzeby zmiany zbyt obciążającej pracy na lżejszą, potrzeby pracy w mniejszym wymiarze godzin, czasem pracownik traci uprawnienia niezbędne do wykonywania danego zawodu. W tym przypadku może wydawać się, że będzie łatwiej dostać pracę. Nie jest to jednak prawda. Pracodawca patrzy podejrzliwie na osobę, która chce się “zdegradować”, zastanawia się nad motywacją takiej decyzji i nie do końca wierzy w to, że pracownik odnajdzie się na danym stanowisku, co jest uzasadnione. Osoba przyzwyczajona do określonego trybu pracy może bardzo źle znieść zmianę pracy biurowej na kilkuzmianową dziesięciogodzinną pracę w kuchni. To będzie dla pracodawcy problemem – łatwiej jest zatrudnić osobę, która ma doświadczenie na podobnym stanowisku, w podobnym trybie pracy, i wie “na co się pisze”. W tym wypadku łatwiej jest przekonać potencjalnego pracodawcę, jeśli uda Ci się dotrzeć do etapu rozmowy o pracę. Przygotuj się na pytanie o przyczynę chęci zmiany stanowiska i znajdź odpowiednie argumenty – w końcu każdy ma ku temu inne powody.

Co istotne, przekwalifikowanie nie musi wiązać się ze zmianą pracodawcy. Często osoby dojrzałe nie nadążają za zmianami, które wpływają na ich zawód. Istnieją programy finansujące kursy i szkolenia przystosowujące osoby dojrzałe do nowych wymogów na piastowanych przez nie stanowiskach. Pracodawca zainteresowany przekwalifikowaniem lub dostosowaniem kompetencji pracownika może skorzystać z Krajowego Funduszu SzkoleniowegoZnam przypadki księgowych, które z powodu komputeryzacji zostały pracownikami obsługi obiektu sportowego. Wszystko przez to, że nie potrafiły obsługiwać komputera. Gdyby wtedy skorzystały z podobnego programu, mogłyby podnieść swoje kompetencje i nadal pracować w zawodzie. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, aby nadal dobrze wykonywać swoją pracę albo potrzebujesz zmiany obowiązków na mniej obciążające, porozmawiaj szczerze z pracodawcą. W obecnych czasach każdy doświadczony pracownik jest na cenę złota. Pracodawcy zdają sobie z tego sprawę i są skłonni do dostosowania zakresu obowiązków do starzejącego się pracownika, tak aby mniej go obciążać,
a jednocześnie nadal wykorzystywać jego wiedzę i doświadczenie.

Nie patrz jednak na przekwalifikowanie przez różowe okulary. Jest to duża zmiana w życiu, która będzie wymagała od Ciebie sporych nakładów pracy i zaangażowania.

Prawdopodobnie spotkasz się z krytyką otoczenia, które nie będzie w stanie pojąć Twojej nagłej zmiany kierunku rozwoju. Poza tym nastaw się na bycie osobą, która będzie odstawała wiekiem od innych pracowników na juniorskim stanowisku, zakładając, że dostaniesz pracę w wymarzonym zawodzie. Zarobki też na początku raczej nie będą zachwycać. W większości przypadków należy nastawić się na znaczne obniżenie dochodów. Początkowo otoczenie będzie przyglądało Ci się podejrzliwie myśląc, że wkrótce zdecydujesz się na powrót na wcześniej piastowane stanowisko.

Jeśli nadal intensywnie myślisz o przekwalifikowaniu, rozważ przedstawione poniżej wskazówki. Mają one na celu przygotowanie Cię do możliwie najmniej bolesnej zmiany.

 • Nie porzucaj dotychczasowej pracy nie mając innej propozycji pracy – jako osoba bezrobotna będziesz mniej przychylnie traktowany przez rekruterów. Ktoś pracujący obecnie w innym zawodzie i chcący zmiany jest zupełnie inaczej postrzegany, niż bezrobotny, który w mniemaniu rekrutera wysyła swoje CV gdzie popadnie, bez większej refleksji.
 • Podejmij dokształcenie adekwatne do wymarzonego stanowiska – będzie to niosło dwie korzyści. Po pierwsze, podniesiesz swoje kwalifikacje i zdobędziesz wiedzę teoretyczną potrzebną w nowym zawodzie, drugą korzyścią jest wzmocnienie Twojej wiarygodności w oczach rekrutera i pracodawcy. Skoro inwestujesz swój czas i pieniądze w edukację w nowym zawodzie, to rzeczywiście musi Ci zależeć.
 • Zastanów się jak możesz wykorzystać posiadaną już wiedzę i doświadczenie w nowej pracy. To też przyda się na rozmowie
  o pracę.
 • Spróbuj podjąć dodatkową pracę w celu zdobycia doświadczenia w nowym zawodzie. W niektórych branżach możliwa jest weekendowa praca, która dużo Cię nauczy i będzie dobrze wyglądała w CV. Przyszły pracodawca przychylniej spojrzy na osobę, która nie jest kompletnie “zielona”.
 • W miarę możliwości zabezpiecz się finansowo. Zmiana pracy to zawsze ryzyko. Pomijając zwykle niższe zarobki, musisz liczyć się z zatrudnieniem na okres próbny. Po tym czasie pracodawca może nie przedłużyć Ci umowy. Warto mieć jakiekolwiek oszczędności na taką sytuację.
 • Wykorzystaj swoje znajomości zawodowe i prywatne. Zrób rozeznanie wśród znajomych. Może ktoś zna kogoś, kto akurat szuka kogoś na Twoje wymarzone stanowisko? W sytuacji drastycznej zmiany zawodu, wstawiennictwo osoby trzeciej może zwiększyć Twoją wiarygodność, a co za tym idzie szansę na zatrudnienie.

Marek Rejmer – Talent Acquisition & Recruitment SpecialistCopyright 2021 ENPIRE. Polityka prywatności & Cookies
ENPIRE Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy (85-880), ul. Toruńskiej 151, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy,
XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000544070, NIP: 9532647965, REGON: 360802746. Kapitał zakładowy: 100 000 zł.