JAK OPANOWAĆ STRES ZWIĄZANY Z ROZMOWĄ REKRUTACYJNĄ?

Podejrzewam, że czytając ten artykuł właśnie jesteś w trakcie przygotowań do rozmowy rekrutacyjnej. Jeśli na samą myśl o tym spotkaniu nie czujesz się komfortowo, to zapraszam do zapoznania się z naszymi propozycjami, jak skutecznie poradzić sobie ze stresem.

Przygotuj się merytorycznie

Twoja pewność siebie znacznie wzrośnie, jeśli będziesz wiedzieć, że odpowiednio dobrze się przygotowałeś. Każdy wie, że przed rozmową należy dokładnie zapoznać się z informacjami dotyczącymi samego stanowiska, firmy, do której aplikujemy, jak również przypomnieć sobie najważniejsze informacje, które mamy w naszym CV oraz te, o których chcemy powiedzieć. Niby wszyscy to wiedzą, wydaje się to być oczywiste, a w rzeczywistości nie każdy to praktykuje. Dlatego nie dodawaj sobie stresu zastanawiając się, czy padnie pytanie odnośnie firmy, a tak właściwie nic o niej nie wiesz. Wystarczy poświęcić godzinę, żeby dobrze zapoznać się z podstawowymi informacjami.

Co ważne, jeśli masz kilka rozmów przed sobą, pamiętaj, że na każdą z nich powinieneś przygotować się oddzielnie. Oczywiście kwestie związane z samym CV będą takie same, ale zwróć uwagę na różnice w opisie stanowisk, jak również specyfikę działalności każdej z firm.

Przećwicz odpowiedzi

Wydawać by się mogło, że każda rozmowa jest inna. Jednak każdy pracodawca zbiera podobne informacje związane przede wszystkim z doświadczeniem, motywacją, wynagrodzeniem itp. Warto więc wcześniej zebrać takie pytania oraz zastanowić się, o co sami byśmy zapytali osobę aplikującą na dane stanowisko. Nie ma nic prostszego, niż przećwiczenie odpowiedzi w domu, tak, aby podczas rozmowy nie było zawahania i zaskoczenia, a to zdecydowanie zagwarantuje przewidywalność i znajomość pytań, a przede wszystkim przećwiczenie odpowiednich odpowiedzi.

Przećwicz rozmowę

Jeśli samo przygotowanie odpowiedzi nie wydaje się być wystarczające, warto poprosić kogoś o pomoc i odegrać scenkę imitującą rozmowę rekrutacyjną. Oczywiście nie będzie to dla większości aż tak stresujące, natomiast będzie to idealny czas na zmierzenie się z czekającą sytuacją. Co więcej, osoba, która Tobie pomoże, może dać cenne wskazówki dotyczące odpowiedzi, na które samemu nie zwróciłoby się uwagi. Jeśli masz taką możliwość, to warto z niej skorzystać.

Uczestnicz w kilku rekrutacjach

Niektórzy kandydaci ze względu na duży stres decydują się na udział w większej ilości rekrutacji, aby móc przećwiczyć prawdziwą rozmowę rekrutacyjną w firmach, w których nie do końca chcieliby w przyszłości pracować. Jest to nieco bardziej wymagające niż odegranie scenki, wymaga bowiem większego zaangażowania nie tylko z naszej strony, dlatego nie każdy popiera tę metodę.

Wygląd jest równie ważny

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, dlatego zaplanuj dzień wcześniej, co założysz na spotkanie. Warto sprawdzić, czy Twoja garderoba jest uprana i uprasowana, a buty wyczyszczone. Jeśli w dniu rozmowy okaże się, że Twoja koszula ma wielką plamę, za 3 minuty musisz wyjść z domu, a nic innego nie będzie gotowe, to dodatkowa, niepotrzebna porcja stresu gwarantowana.

Przyjdź wypoczęty

Jeśli w dniu rozmowy rekrutacyjnej będziesz niewyspany, nie będziesz czuć się dobrze, to również wpłynie na Twój komfort psychiczny. Warto zaplanować sobie wcześniej wieczór, aby dokładnie wiedzieć, o której godzinie pójść spać. Ostatnie godziny przed snem poświęć dla siebie, zrób coś przyjemnego, odpręż się, tak aby podczas rozmowy być wypoczętym i w pełni zmobilizowanym do nowego działania.

Zaplanuj podróż

Stresujesz się w podróży, nie będąc pewnym, czy wszystko zabrałeś? Zadbaj o to wcześniej. Przygotuj teczkę z CV, a jeśli to konieczne, to dołącz dodatkowe dokumenty, długopis, chusteczki. Sprawdź też dokładnie adres, żeby wiedzieć, gdzie należy dojechać i poznać trasę, a co najważniejsze dołóż sobie dodatkowe 20 minut, na wypadek nieprzewidzianych okoliczności po drodze na spotkanie. Dodatkowy kwadrans przed rozmową w biurze poświęć na skorzystanie z toalety, przygotowanie do spotkania, oswojenie się z miejscem rozmowy i opanowanie stresu.

Postaraj się “ukryć” swój stres

Tak naprawdę dla wszystkich rozmowa rekrutacyjna w pewien sposób jest stresująca, w końcu wszystkim zależy, aby dobrze na niej wypaść. Jednak u części Kandydatów to zdenerwowanie jest znacznie bardziej widoczne. Może się to objawiać np. drżącymi rękoma, nadmiernym poceniem się, czy pojawianiem się wypieków, dlatego warto o tym również pomyśleć wcześniej. Są na to pewne sposoby. Jeśli drżą nam ręce, dobrze mieć ze sobą długopis, który będziemy trzymać w dłoniach, to powinno delikatnie rozładować napięcie. Jeśli Twoim problemem jest nadmierna potliwość, włóż cienką koszulę i ciemną marynarkę, zestaw, w którym powinno się odczuwać delikatny chłód, a jednocześnie zestaw, na którym nie pojawią się ewentualne plamy z potu.

Oczywiście sposobów na zwalczanie stresu jest znacznie więcej, ale nie da się ukryć, że bardzo wiele zależy od naszego przygotowania. Dlatego podpowiadamy, by zawsze zadbać o powyższe kwestie, a stres na pewno nie przekreśli szansy u wymarzonego pracodawcy.

Jesteśmy ciekawi jak to jest u Ciebie? Co robisz, kiedy czeka Cię stresująca sytuacja związana z rozmową rekrutacyjną? Jakie są Twoje sprawdzone sposoby na rozładowanie stresu? Powodzenia!

Wioletta Ziółkowska – Talent Acquisition & Recruitment SpecialistCopyright 2021 ENPIRE. Polityka prywatności & Cookies
ENPIRE Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy (85-880), ul. Toruńskiej 151, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy,
XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000544070, NIP: 9532647965, REGON: 360802746. Kapitał zakładowy: 100 000 zł.