PLANOWANIE KARIERY, CZYLI JAK NIE ZGUBIĆ SIĘ W CODZIENNOŚCI

Anglicy mawiają „go with the flow” – płyń z prądem. My mawiamy „niech się dzieje, co chce”. A Aleksander Fredro pisał: „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”. Przyglądając się współczesnemu społeczeństwu, możemy rzeczywiście zauważyć, że ogromna rzesza ludzi tak właśnie podchodzi do życia i pracy. Czy da się zaplanować karierę?

Kończymy szkołę średnią. W nieprzemyślany sposób wybieramy studia, często kończąc na absolutorium. Podejmujemy się pierwszej pracy, którą uda się nam zdobyć i trzymamy się jej kilka czy kilkanaście lat. A nowej szukamy, jeżeli coś nas do tego zmusi np. likwidacja firmy. Brzmi szaro i ponuro? Tak jednak wygląda życie wielu Kowalskich.

Żyjemy w świecie, z ogromną ilością informacji i zdarzeń, nad którymi często nie mamy żadnej kontroli. Tak po prostu jest.
Czy można jednak mieć większy wpływ na życie zawodowe?

Czy możemy zaplanować własną karierę?

Oczywiście. I z pewnością warto to zrobić, ponieważ kontrolując własną karierę, wówczas kontrolujesz swoje życie. Życie zawodowe
i prywatne mocno wpływają na siebie wzajemnie. Na początek wyznacz sobie cele. Jeżeli je masz i wiesz co chcesz osiągnąć, to wiesz dokąd zmierzasz.

No dobrze… Ktoś pewnie powie, że życia w ogóle nie da się przewidzieć. Zatem planowanie nie ma sensu.
Zatem zapytam: „A próbowałeś?”

Dopóki nie przetestujemy tego typu działania w praktyce, to nie będziemy wiedzieć czy jest efektywne. Poza tym, jeżeli los
w którymś momencie nie będzie nam sprzyjał, to zmiany są konieczne. Jeżeli nic nie zmieniamy w swoich działaniach w trudnej czy niekomfortowej sytuacji, to szansa na polepszenie swojego położenia jest nikła. W dodatku z upływem czasu i wraz z wiekiem trudniej jest dokonywać zmian w życiu. Za to więcej jest powodów do żałowania tego, czego nie zrobiliśmy.

Pamiętaj, że jeśli chcesz mieć lepsze wyniki niż przeciętna osoba, to musisz stosować metody odmienne od tych, które stosuje większość.

Zatem czemu niewielu z nas skrupulatnie planuje swoją karierę?

Może dlatego, że nikt nas tego nie nauczył. A może nie każdy z nas ma tyle siły wewnętrznej, żeby wziąć odpowiedzialność za własne działania i nie przerzucać winy na czynniki zewnętrzne, los czy pecha. A może dlatego, że planowanie czegokolwiek jest pracą i wymaga wysiłku oraz praktyki.

Jeśli jednak postanowiłeś przejąć kontrolę nad własną karierą, to weź kartkę i długopis. Zadaj sobie pytania i udziel na nie odpowiedzi. Koniecznie je zapisz. Z czasem sprawdzisz, czy wszystko idzie zgodnie z planem, ale przede wszystkim, czy Ty sam postępujesz zgodnie z nim.

 1. Co chciałbym robić w życiu?
  To pytanie jest dobrym punktem wyjścia do przeprowadzenia analizy zawodowej. Czym wcześniej w życiu jej dokonasz, tym lepiej. Dlatego podczas odpowiedzi na to pytanie warto zastanowić się, jakie masz pasje i co robiłbyś nawet, gdybyś musiał pracować za darmo.
 2. Po co pracuję?
  Czy pracujesz, bo faktycznie uwielbiasz tę pracę? A może pracujesz dlatego, żeby utrzymać rodzinę? A może po to, by zapewnić sobie wysoki standard życia? Marylin Monroe mawiała: „Same pieniądze szczęścia nie dają. Dają je dopiero zakupy.” Powodów wykonywania przez Ciebie pracy może być wiele. Ważnym jest jednak, żeby nie oszukiwać siebie samego i zrozumieć, że to, co teraz robisz, jest dobrym kierunkiem w kontekście twoich wartości i celów życiowych.
 3. Kim jestem zawodowo oraz co mogę zaproponować społeczeństwu i pracodawcy?
  Dobrą strategią podczas rozmyślań o swojej zawodowej przyszłości jest zastanowienie się nad tym, w jaki sposób możesz pomóc społeczeństwu i jaką wartość do niego wnosisz. Każda osoba powyżej 15 roku życia ma za sobą jakieś unikatowe doświadczenia, którymi może podzielić się ze światem. Analizując własne doświadczenia życiowe zrozumiesz, które z Twoich umiejętności mogą stanowić wartość dla potencjalnego pracodawcy lub klienta, a także jakie masz braki, które należy uzupełnić.
 4. Co jest dla mnie ważne w pracy?
  Zastanów się jakie czynniki mogą powodować, że określona praca będzie dla Ciebie odpowiednia. Czasem mogą być to drobne rzeczy. Jaka jest do odległość od domu? Czy chcesz mieć pracę w pobliżu, czy jesteś w stanie dojeżdżać? A może chciałbyś pracować częściowo z domu lub tylko z domu? Czy potrzebujesz pracy spokojnej i cichej? Z powtarzalnymi zadaniami?
  Z mniejszą ilością dynamiki, zmienności i stresu? Czy przeciwnie? Pracy, w którą będziesz musiał wkładać dużo więcej wysiłku, dostosowywać się do zmiennych warunków, wytrzymywać presję czasu i zadań? A jednocześnie taką, w której w zamian zyskasz szybko cenne umiejętności? Czy potrzebujesz sam wyznaczać sobie zadania, czy wolisz dostać ich plan od szefa? Czy chcesz podróżować, czy wolisz pracować stale w jednym miejscu? Czy wolisz być rozliczany z ilości, czy z jakości swojej pracy? Wypunktuj sobie odpowiedzi.

Czy w takim razie powinienem rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?

Jest rzeczą oczywistą, że nie każda osoba może sobie pozwolić na zmianę pracy w dowolnym dla siebie momencie. A już
z pewnością nie na całkowite porzucenie dotychczasowej ścieżki zawodowej na rzecz zupełnie innej. Warto natomiast mieć w głowie obraz wymarzonej pracy i regularnie podejmować się działań, które w perspektywie czasu doprowadzą Cię do zamierzonego celu.

To oczywiste, że będąc odpowiedzialną osobą i mając na utrzymaniu dzieci, nie rzucisz pracy ot tak! Jeżeli jednak chciałbyś się przebranżowić czy otworzyć własny biznes, to przecież możesz podjąć odpowiednią edukację, czy zacząć tworzyć biznesplan. To da Ci możliwość transferu zawodowego.

Wyznaczenie własnych celów połącz z analizą rynku pracy. Ważne, abyś był świadomy, jakie zawody są popularne, jakie są wymagania wobec kandydatów i jakie zjawiska przewiduje się w danych branżach. Plan kariery lub zmiany zawodowej, a także sukcesywne podejmowanie się kolejnych kroków w jego realizacji, da Ci też poczucie bezpieczeństwa w sytuacji, gdybyś nagle stracił dotychczasową pracę.

Pamiętaj również, że zmiany łatwiej dokonać wtedy, kiedy pracujesz. To daje większe poczucie komfortu. Kiedy się nie pracuje
i zastanawia myśli o tym, jak spłacić raty kredytu, to trudno przebierać w ofertach, żeby znaleźć tę idealną.

Jeżeli czujesz, że nie znajdujesz się w takim miejscu zawodowym, które daje Ci satysfakcję to zapraszam do przemyśleń. Mam nadzieję, że wymienione wskazówki będą pomocne. A zamiast płynąć z prądem – popłyniesz dokąd chcesz.

Roman Tverdokhlib – Talent Acquisition & Recruitment SpecialistCopyright 2021 ENPIRE. Polityka prywatności & Cookies
ENPIRE Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy (85-880), ul. Toruńskiej 151, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy,
XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000544070, NIP: 9532647965, REGON: 360802746. Kapitał zakładowy: 100 000 zł.